Dress code w restauracji

Zawsze przed wyjściem do restauracji zastanawiasz się jak wypada się ubrać? Już nie będziesz musiał lub musiała tego robić. Zapoznaj się z zasadami dress code obowiązującymi w lokalach gastronomicznych.

Wyjście do restauracji na mniej czy bardziej elegancką kolację wymaga odpowiedniego ubrania się. Jakie są więc podstawowe zasady określające taki strój? Dowiedz się wszystkich potrzebnych rzeczy z krótkiego poradnika, który wytłumaczy Ci wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące restauracyjnego dress code. Będziesz po tej lekturze wiedzieć czy zwykła koszula i spodnie albo koszula damska casual wystarczą czy potrzebna jest większa elegancja.

Dostosowywanie stroju do wyjścia Najważniejszym zagadnieniem w doborze odpowiedniego stroju jest znajomość trzech podstawowych rzeczy. Są to: rodzaj okazji; klasa lokalu; towarzystwo.

Zaczynając więc od pierwszego punktu – rodzaj okazji bardzo mocno wpływa na strój, jaki powinno się założyć do lokalu. Czym innym jest spotkanie rodzinne, pierwsza randka, spotkania biznesowe czy też na przykład zabawa sylwestrowa. Na każdą z tych okazji musisz dobrać inny strój dopasowany właśnie do tego wydarzenia.

Drugą w kolejności wymieniania sprawą jest to, że musisz wiedzieć do jakiego lokalu się udajesz. Jaki jest to lokal, jeśli ktoś Cię zaprosił i jeszcze w nim nie byłeś, najłatwiej jest ustalić za pomocą jego strony internetowej i opinii zamieszczanych przez klientów. Na stronie każdej przyzwoitej restauracji znajdziesz zdjęcia, dzięki którym zapoznasz się z wystrojem wnętrza oraz strojami obsługi. Nikt chyba nie chce być mylony w lokalu z jego obsługą. Dużo na temat lokalu mówią również ceny jakie znajdziesz w menu. Generalnie im drożej tym bardziej elegancko, chociaż oczywiście od tej zasady bywaj niestety wyjątki, gdzie wysokie ceny nie korespondują z ogólną klasą lokalu. Z opinii klientów możesz także dowiedzieć się, z jakich okazji byli w tym lokalu i jak byli ubrani. Lokalizacja restauracji też wpływa na obowiązujący w niej strój, na przykład lokale w pobliży plaży zazwyczaj podchodzą luźniej do tych spraw, ale nie wszystkie - więc sprawdź to przed udaniem się wprost z plaży do takiego miejsca. Krótkie spodnie czy hawajska koszula mogą spowodować w lepszych miejscach odmowę wpuszczenia do środka.

Trzeci punkt łączy się częściowo z pierwszym i jeszcze go rozszerza. To, z kim będziesz w restauracji ma duży wpływ na rodzaj Twojego stroju. Spotkania rodzinne tylko z najbliższą rodziną są znacznie mniej formalne niż z dalszą. Podobnie ma się sprawa ze spotkaniami biznesowymi, czy na kolacji będą osoby, z którymi pracujesz na co dzień czy też nowi kontrahenci albo zarząd Twojego pracodawcy. Ważna jest także branża - prawnicy czy wielki biznes będzie przyzwyczajony do większej elegancji niż wiele innych grup pracowniczych. Na takie spotkania polecamy https://mybaze.com/pl/sukienki-wizytowe-damskie/

Podstawowy dress code w restauracji – kobiety

W większości restauracji absolutnie wystarczający będzie styl określany jako business casual czy też smart casual. To podstawowe stylizacje w których możesz udać się do pracy i do restauracji na większość typowych okazji. W takich ubraniach dominują wygodne, ale eleganckie elementy takie jak bluzka damska casual, sukienka, damska marynarka, garsonka czy żakiet, koniecznie zobacz modele sukienek koktailowych https://mybaze.com/pl/sukienki-koktajlowe-damskie/. Czym bardziej elegancka jest restauracja i ważniejsza okazja spotkania tym stroje powinny być bardziej stonowane i ciemniejsze. Ważne są także odpowiednie materiały z jakich wykonany jest strój. Najlepsze są te uznawane za szlachetne, czyli na przykład aksamit, jedwab, żorżeta albo dobre gatunkowo rodzaje wełny. Pamiętaj o tym, żeby stroje nie odsłaniały zbyt wiele. W restauracji wypada mieć zakryte ramiona i nie największy dekolt. Każda stylizacja nabierze bardziej wieczorowego charakteru, jeżeli do niej założysz wysokie szpilki znajdizesz je tutaj https://mybaze.com/pl/szpilki/

Podstawowy dress code w restauracji – mężczyźni

Męski strój do restauracji zazwyczaj ma mniej możliwości niż jego damskie odpowiedniki. Nie mniej tutaj też obowiązują pewne zasady. Wiele restauracji wymaga marynarek a niektóre również krawatów. Jednak ten trend się zmienia i nawet drogie, renomowane restauracje odchodzą od takich formalnych wymogów. Przy okazjach i lokalach niewymagających takiego stroju możesz ubrać się lżej. Tutaj może to być na przykład elegancka koszula i takie też spodnie. Nie będzie jednak dobrym pomysłem pójście na zbytnią wygodę i założenie jeansów, tshirtów czy odzieży sportowej. Również obuwie powinno spełniać pewne minimalne wymagania, czyli być czyste i eleganckie.

Kontakt

Napisz do nas

Masz pytanie?

Napisz, a my odpowiemy.